Szlifowanie marmuru

Renowacja i szlifowanie marmuru - najważniejsze informacje

Marmurowe posadzki i elewacje są marzeniem niejednego inwestora. Ten piękny kamień jest fantastyczną ozdobą niemal dla każdego budynku, jednak wymaga on specjalnej troski ze względu na swoją charakterystykę.

Marmur jest kamieniem miękkim i delikatnym. Jest szczególnie narażony na działanie piasku, środków chemicznych czy soli. Zaniedbanie marmurowych elewacji i posadzek może prowadzić do utraty połysku kamienia, a także jej ubytków. Posadzki wykonane z marmuru mogą dodatkowo okazać się trudne do sprzątania. Odnowienie elewacji marmurowych możliwe jest poprzez szlifowanie i polerowanie marmuru.

 

Przed przystąpieniem do prac nad renowacją marmuru, najpierw należy dokonać wnikliwej oceny jej stanu. Sprawdzany jest stopień porysowania, wielkość ubytków, klawiszowanie płyt, a także głębokość rys. W zależności od tego, jakie obserwuje się zniszczenia, taką dobiera się technologię do ich zniwelowania. W niektórych przypadkach wystarczyć może samo polerowanie marmuru, w innych natomiast konieczne będzie zgrubne szlifowanie. Jeśli posadzka posiada głębokie ubytki i rysy, procedurę renowacji rozpoczyna się od jej wyrównania i szlifowania. Agresywne narzędzia umożliwiają usunięcie nierówności marmuru, a także głębokich rys. Wyrównanie marmuru zgrubnym szlifowaniem przygotowuje go do dalszych prac. Kolejno następuje szlifowanie właściwie dobranymi narzędziami diamentowymi. Stosując takie metody uzyskamy gładki, równy marmur, w którym nie będzie załamywać się światło. Należy pamiętać że to właśnie od właściwego wyrównania i szlifowania posadzki zależy jakość końcowa.

 

Jeśli w marmurze pojawiły się również ubytki, to wypełnia się je najczęściej żywicą poliestrową lub też szpachlami kolorystycznie dobranymi do marmuru. Aby wyrównać marmur po uzupełnieniu ubytków wykonuje się tzw. szlifowanie wstępne. Na tym etapie usuwa się nadmiar szpachli specjalnymi narzędziami, dzięki czemu uzyskuje się równą powierzchnię, w której nie gromadzą się zabrudzenia i są wybrane wszystkie rysy.

Nie zwlekaj - jeśli Twoja marmurowa powierzchnia wymaga szlifowania, najlepiej zdecyduj się na tą usługę jak najszybciej. W przypadku zwlekania rysy i drobne uszkodzenia mogą się pogłębiać, co spowoduje konieczność przeprowadzenia bardziej zaawansowanych prac renowacyjnych, aby przywrócić kamień do atrakcyjnego wyglądu.