Szlifowanie marmuru i nie tylko - co warto wiedzieć?

Renowacja i szlifowanie marmuru - najważniejsze informacje

Marmurowe posadzki i elewacje są marzeniem niejednego inwestora. Ten piękny kamień jest fantastyczną ozdobą niemal dla każdego budynku, jednak wymaga on specjalnej troski ze względu na swoją charakterystykę.

Marmur jest kamieniem miękkim i delikatnym. Jest szczególnie narażony na działanie piasku, środków chemicznych czy soli. Zaniedbanie marmurowych elewacji i posadzek może prowadzić do utraty połysku kamienia, a także jej ubytków. Posadzki wykonane z marmuru mogą dodatkowo okazać się trudne do sprzątania. Odnowienie elewacji marmurowych możliwe jest poprzez szlifowanie i polerowanie marmuru.

 

Przed przystąpieniem do prac nad renowacją marmuru, najpierw należy dokonać wnikliwej oceny jej stanu. Sprawdzany jest stopień porysowania, wielkość ubytków, klawiszowanie płyt, a także głębokość rys. W zależności od tego, jakie obserwuje się zniszczenia, taką dobiera się technologię do ich zniwelowania. W niektórych przypadkach wystarczyć może samo polerowanie marmuru, w innych natomiast konieczne będzie zgrubne szlifowanie. Jeśli posadzka posiada głębokie ubytki i rysy, procedurę renowacji rozpoczyna się od jej wyrównania i szlifowania. Agresywne narzędzia umożliwiają usunięcie nierówności marmuru, a także głębokich rys. Wyrównanie marmuru zgrubnym szlifowaniem przygotowuje go do dalszych prac. Kolejno następuje szlifowanie właściwie dobranymi narzędziami diamentowymi. Stosując takie metody uzyskamy gładki, równy marmur, w którym nie będzie załamywać się światło. Należy pamiętać że to właśnie od właściwego wyrównania i szlifowania posadzki zależy jakość końcowa.

 

Jeśli w marmurze pojawiły się również ubytki, to wypełnia się je najczęściej żywicą poliestrową lub też szpachlami kolorystycznie dobranymi do marmuru. Aby wyrównać marmur po uzupełnieniu ubytków wykonuje się tzw. szlifowanie wstępne. Na tym etapie usuwa się nadmiar szpachli specjalnymi narzędziami, dzięki czemu uzyskuje się równą powierzchnię, w której nie gromadzą się zabrudzenia i są wybrane wszystkie rysy.Renowacja i szlifowanie kamienia

 

Położone na elewację kamienie należy odpowiednio zabezpieczyć, abyśmy mogli cieszyć się nimi przez długie lata. Przed położeniem kamiennej elewacji przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować jego cechy, co pozwoli nam na dobranie właściwego - dla swojej strefy klimatycznej i warunków atmosferycznych w niej panujących - surowca na wykończenia domu. W zależności od tego na jaki rodzaj kamienia się zdecydujemy, będzie on wymagał nieco innych zasad konserwacji. Wapienie należy zaimpregnować już podczas montażu. Natomiast granity i piaskowce poddaje się szlifowaniu i wygładzaniu. Jak przebiega taka konserwacja elewacji granitowych?

 

Granit po odpowiedniej obróbce jest materiałem, który świetnie nadaje się do wykonywania blatów, posadzek, a także jako surowiec wykończeniowy na elewację. Granit jest jednym z najtwardszych kamieni. Mimo tego jednak podlega degradacji w trakcie eksploatacji. Jest on wrażliwy na piach, sól, czy mocne środki chemiczne, co ma szczególne znaczenie, jeśli wykonujemy z niego posadzkę. Mogą one powodować rysy na kamieniu oraz trudności z utrzymaniem go w czystości. Aby przywrócić kamieniowi jego naturalne piękno niezbędna jest odpowiednia renowacja i konserwacja. Jeszcze przed szlifowaniem kamienia, jest on dokładnie oczyszczany, co pozwala na usunięcie z niego wszystkich impregnatów i środków zabezpieczających. Potem następuje wieloetapowe wyrównywanie powierzchni kamienia. Odbywa się ono za pomocą specjalnych narzędzi diamentowych. Przy ich pomocy usuwa się rysy, nierówności, wżery, czy też klawiszowanie granitu. Kolejno do wyrównania granitu wykorzystuje się krążki diamentowe o różnej gradacji, co pozwala na usunięcie rys po szlifowaniu ściernicami diamentowymi i wstępne oraz właściwe polerowanie granitu. Na zakończenie - do uzyskania efektu lustra - wykorzystuje się proszek polerski i impregnaty, które wybłyszczą oraz zabezpieczą kamień.

 

Renowacja i szlifowanie posadzki

Większość posadzek, które montuje się w obiektach przemysłowych i usługowych, to betonowe posadzki monolityczne utwardzone powierzchniowo i betonowe posadzki, które wykończone są w systemie żywicznym. Procesy niszczenia jako pierwsze obserwuje się zawsze w miejscach, które są najsilniej eksploatowane. Zużyciu ulega przede wszystkim wierzchnia warstwa posadzki. Po jej starciu, degradacji zaczyna ulegać również spodnia warstwa. Następuje wypłukiwanie spoiwa wiążącego kruszywo w podłożu betonowym. Objawia się ono w widocznej szorstkości, a także pyleniu nawierzchni. Niszczenie postępuje prowadząc w konsekwencji do miejscowych uszkodzeń, pęknięć i odprysków. Na tym etapie konieczne jest przystąpienie do regeneracji powierzchni, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do kosztownych napraw. Jak wygląda proces renowacji posadzek?

 

Renowacja posadzki polega na jej obróbce przy użyciu dysków diamentowych o różnych stopniach gradacji. Jako pierwszych używa się dysków metalowych o najniższej i agresywnej gradacji, co pozwala na wyrównanie poziomu posadzki oraz jeśli są takie potrzeby usunięciu żywicy. Stopniowo wymienia się je na dyski o większym stopniu gradacji. Dzięki takiemu sposobowi szlifowania możemy wyeliminować wszelkie wady materiałowe, jak pylenie, czy łuszczenie się matrycy cementowej. Jeśli w posadzce powstały ubytki wypełnia się je z użyciem specjalnych preparatów. W początkowej i końcowej fazie obróbki powierzchni na posadzkę nakłada się środki chemiczne, które mają na celu zabezpieczenie przed wchłanianiem plam i utwardzenie posadzki.Renowacja i szlifowanie lastryko

Lastryko jest bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym. Szczególnie często montuje się go w budynkach przemysłowych, choć można ten rodzaj posadzek spotkać również w budynkach mieszkalnych (na klatkach schodowych). Lastryko jest tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, jednak - jak każdy surowiec - z czasem ulega niszczeniu. Objawia się ono poprzez powstawanie niemożliwych do usunięcia - tradycyjnymi metodami - zabrudzeń i wżerów. Jeśli takie się pojawiają, konieczne może być wykonanie szlifowania. W zależności od stopnia zniszczenia lastryko, a także jego rodzaju, do jego renowacji wykorzystuje się odmienne metody.

 

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych dokładnie czyści się lastryko, aby usunąć zabrudzenia, które jeszcze nie zdążyły wniknąć w materiał. Potem następuje jego szlifowanie z wykorzystaniem frezów diamentowych, które pozwalają na usunięcie najgłębszych rys i wżerów, a także wyrównanie powierzchni. Jeśli w lastryko w wyniku użytkowania pojawiły się ubytki lub pęknięcia, to na tym etapie przychodzi czas na ich wypełnienie. W zależności od tego, czy renowacji poddawane są posadzki, parapety, schody, stosuje się właściwe metody do uzupełniania ubytków. Po szpachlowaniu powierzchnia lastryko jest wyrównywana, a na zakończenie procesu szlifowania wykorzystuje się ściernice o wyższych gradacjach. Pozwalają one na usunięcie rys po użyciu poprzednich narzędzi, a także nadadzą lastryko wstępny efekt nabłyszczenia. Po zastosowaniu ostrych narzędzi przechodzi się do polerowania. Prace nad renowacją lastryko kończy się nałożeniem impregnatu.Renowacja i szlifowanie betonu

Beton to ostatnio niezwykle modny materiał wykończeniowy, zwłaszcza w przypadku posadzek. Do tej pory były one powszechnie stosowany w budynkach przemysłowych, jednak coraz częściej wykorzystuje się go również w domach mieszkalnych. Inwestorzy wybierają je coraz chętniej ze względu na ich właściwości i funkcjonalność.

 

Betonowe elementy wykończeniowe dzielimy na dwa rodzaje: polerowane i szlifowane. W przypadku pracy nad betonem polerowanym nie wykorzystuje się agresywnych metalowych narzędzi, gdyż mogą one doprowadzić do odkrycia kruszywa znajdującego się w betonie. Beton szlifowany jest głęboko szlifowany, co sprawia, że przypomina on inny rodzaj wykończenia, o którym pisaliśmy wcześniej - lastryko. Wyraźnie odsłonięte kruszywo i mocne polerowanie to cechy charakterystyczne betonu szlifowanego.

 

Do obróbki szlifierskiej niezbędna jest odpowiednia twardość betonu, która nie może być mniejsza niż B20. W przypadku elementów wykonanych z betonu stosuje się różne rodzaje wykończenia. Warto wiedzieć, że te na tzw, wysoki połysk, będą bardziej praktyczne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.Szlifowanie granitu - zaufaj profesjonalistom!

Doprowadzenie kamienia do stanu, w którym będzie można go sprzedać klientowi, jest procesem pracochłonnym, wymagającym ogromnej wiedzy, doświadczenia i specjalnych narzędzi do szlifowania. Zdaj się na współpracę z profesjonalistami w dziedzinie szlifowania granitu, aby otrzymać efekt pięknego, gładkiego i odpornego na działanie warunków atmosferycznych granitu!

W naszej firmie szlifowanie granitu jest tym, co robimy na co dzień. Nasi wyszkoleni w kamieniarstwie pracownicy z użyciem nowoczesnych narzędzi wykonują prace szlifierskie i polerskie na najwyższym poziomie. W zależności od rodzaju kamienia, jego składu i powierzchni, koloru oraz przeznaczenia, szlifowanie granitu wykonujemy na sucho lub na mokro, z użyciem specjalnych polerów, rzepów diamentowych oraz chemii kamieniarskiej.
Bardzo chętnie podejmujemy się współpracy z firmami kamieniarskimi, jak również wykonujemy zlecenia od osób prywatnych na doprowadzenie płyt granitowych do pierwotnego stanu.


Szlifowaniem różnego rodzaju tworzyw zajmujemy się na co dzień, dlatego nie ma ono przed nami żadnych tajemnic. Jeśli jednak Ty chciałbyś poznać szczegóły realizacji i skorzystać z naszych usług, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

 • 1
 • 11
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 99