Posadzki jak nowe dzięki polerowaniu

Posadzki wykonane z materiałów takich jak marmur, beton, trawertyn, granit czy lastryko są piękne, trwałe i solidne. Z pewnością wytrzymają lata nawet intensywnego użytkowania, niemniej jednak po pewnym czasie mogą niszczeć, tracić blask i obniżać walory estetyczne pomieszczenia.

Powody niszczenia posadzek

Na stan posadzek źle wpływa ścieranie, pękanie posadzek, woda z chemikaliami, opady atmosferyczne, spaliny czy kurz. Mimo tego, że sprawiają one wrażenie trwałych, to są też narażone na ścieranie, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak różne obiekty użyteczności publicznej.

Skutkami wpływu wyżej wymienionych czynników na stan posadzek jest ich matowienie, widoczne gołym okiem zarysowania, przebarwienia, plamy i kruszenie. Sprawia to ogólnie bardzo nieestetyczne wrażenie. Zniszczona posadzka nawet najdokładniej wyczyszczona sprawia wrażenie brudnej i niezadbanej.

Takie uszkodzenia wcale nie muszą oznaczać konieczności wymiany posadzki. Zabieg zwany polerowaniem przywraca im świetność, dzięki czemu wyglądają jak nowe i odzyskują dawny blask. Warto wspomnieć, że polerowanie posadzki jest o wiele tańsze, niż położenie nowej, a przynosi takie same efekty lub lepsze od pierwowzoru, ponieważ posadzka w pierwszym etapie renowacji jest równana i w związku z tym można na niej uzyskać efekt lustra

Nasza firma zapewni Ci kompleksową odnowę posadzki i zabezpieczenie jej przed szybką utratą blasku.

Renowacja posadzki marmurowej

Marmur jest materiałem robiącym niezwykłe wrażenie, pod warunkiem, że jest utrzymany w dobrym stanie. Prace renowacyjne są przeprowadzane w sposób uzależniony od stopnia zniszczenia posadzki. Jeśli okaże się, że jej uszkodzenia są znaczne i obejmują rysy, spękania i szczeliny, konieczne może się okazać szlifowanie podłogi a nawet wcześniejsze przełożenia płyt odspojonych. . Należy pamiętać aby posadzkę po polerowaniu poddać impregnacji.

Jest to proces polegający na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy marmuru w celu uzyskania idealnie wyrównanej powierzchni. W tym celu używa się tarcz diamentowych o różnej gradacji. Szlifowania nie można przeprowadzać dowolną ilość razy, bowiem podczas niego starta zostaje cienka warstwa kamienia i płytki o grubościach mniejszych niż 12mm. mogą ulec uszkodzeniu

W przypadku mniejszych uszkodzeń podłogi marmurowej, przeprowadzamy zabieg krystalizacji na mokro bądź sucho . Polega on na zeszkleniu i utwardzeniu wierzchniej warstwy marmuru przy użyciu środka chemicznego, zwanego krystalizatorem. Powoduje to znaczne utwardzenie powierzchni i zabezpieczenie jej przed szkodliwym wpływem różnych czynników.

Proces polerowania podłogi marmurowej jest ostatnim krokiem renowacji. Stosuje się podczas niego tarcze o drobnej gradacji, które mają na celu uzyskanie lustrzanego efektu. Taki zabieg sprawia, że późniejsze utrzymanie powierzchni w czystości jest o wiele łatwiejsze, jako że nie wnika w nie brud i zanieczyszczenia.

Renowacja granitu

Granit jest jednym z twardszych materiałów używanych w budownictwie, dlatego jego polerowanie musi być przeprowadzone przy użyciu ciężkich specjalistycznych szlifierek planetarnych i narzędzi diamentowych.

Podobnie jak w przypadku marmuru, w zależności od uszkodzeń i zniszczenia posadzki, wykonuje się zabieg polerowania, impregnacji bądź kompleksowej renowacji. Pozwala to granitowej posadzce na odzyskanie pełni świetności i zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych na długie lata.

Polerowanie granitu odbywa się przy pomocy narzędzi diamentowych, których granulację zwiększa się stopniowo w trakcie przebiegu procesu polerowania. Dzięki temu efektem zakończonych prac jest wysoki połysk, podbicie koloru i gładkość wypolerowanej posadzki.

Proces polerowania granitu oraz końcowej impregnacji utrzymuje brud i zanieczyszczenia z daleka od wewnętrznej struktury kamienia, co sprawia, że o wiele łatwiej jest później o niego dbać. Co ważne, wszelkie prace szlifierskie przy posadzkach kamiennych przeprowadzamy na mokro, co niweluje powstawanie uporczywego pyłu i znacznie ułatwia sprzątanie po remoncie.

Renowacja lastryko

Lastryko jest betonem utwardzonym przez mieszankę cementu, wody i grysu, marmurowego bądź bazaltowego . Jako, że należy do posadzek zimnych i źle tłumi dźwięki, jest to już dzisiaj technologia przestarzała i rzadko używana.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet zniszczone posadzki i stopnie schodowe wykonane z lastryko da się przywrócić do poprzedniego stanu i sprawić, by wyglądały jak nowe. Twarde lastryko można spokojnie poddać procesowi szlifowania i polerowania.

Stare lastryko często ulega kruszeniu i pęknięciom, więc przed rozpoczęciem prac renowacyjnych należy te ubytki uzupełnić, odpowiednio dobierając wypełnienia do kolorystyki posadzki.

Lastryko można wypolerować na dwa sposoby, tak by uzyskać różne efekty. Zabieg pełnego polerowania da posadzkę o pełnym połysku, można też uzyskać efekt satyny - czyli delikatny połysk.

Polerowanie posadzki tego typu odbywa się w kilku etapach.Najpierw wykonywane wyrównanie posadzki, następnie posadzkę szlifujemy a ostatnim etapem obróbki z użyciem szlifierek jest polerowanie lastryka, następnie przy użyciu szorowarek wykonujemy mechaniczne polerowanie z wykorzystaniem proszku polerskiego lub krystalizatora w płynie. Daje to efekt mokrej podłogi.

Po przeprowadzeniu procesu polerowania i krytalizacji wskazane jest nałożenie specjalnych impregnatów, których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed szkodliwymi substancjami i ułatwienie jej późniejszego utrzymania w czystości.

Warto pamiętać o okresowym przeprowadzaniu zabiegu podszlifu z wykorzystaniem padów diamentowych i nałożeniem impregnatu, co pozwoli zachować posadzkę w idealnym stanie przez długi czas.

Renowacja trawertynu

Trawertyn jest często stosowanym w budownictwie materiałem ozdobnym. Posadzki wykonane przy jego wykorzystaniu są trwałe, mocne i niezwykle efektowne.

Niestety, jak każdy rodzaj posadzki, i te wykonane z trawertynu mają skłonności do niszczenia po latach i utraty swych walorów estetycznych. Na szczęście trawertyn można dowolnie polerować,szlifować i obrabiać przez szczotkowanie

W przypadku podłóg mocno zanieczyszczonych konieczne będzie przeprowadzenie procesu szlifowania. W przypadku tego materiału jest on o tyle problematyczny, że odsłania naturalnie występujące w trawertynie otwory, które należy zaszpachlować przy pomocy żywic w trzech kolorach wypełnienia

Polerowanie trawertynu odbywa się przy pomocy specjalnych ściernic o bardzo drobnych ziarnach. Co ciekawe, w przypadku tego typu posadzki, polerowanie pięknie uwydatnia bogactwo kolorów trawertynu. Nie tylko powierzchnia posadzki nabiera mocnego blasku, ale i znacznie odżywają jej barwy. Polerowanie bardzo uwydatnia też żyły i pęknięcia naturalnie występujące w kamieniu.

Jak w przypadku każdego innego kamienia, także i po renowacji trawertynu wymagane jest przeprowadzenie procesu impregnacji, który ma za zadanie utrzymanie efektu przeprowadzonych prac przez dłuższy okres.

Posiadamy wysokiej klasy szlifierki planetarne i narzędzia diamentowe, dzięki którym będziecie mieć Państwo pewność, że Wasze posadzki są w dobrych rękach.

Szlifowanie betonu

Szlifowanie betonu może odbyć się zarówno na posadzce nowej jak i posadzkach starych(przywracanie do pierwowzoru). W ten sposób uzyskujemy beton polerowany.

Posadzki betonowe są wygodne w położeniu i tanie, dlatego bardzo często można spotkać je w różnych miejscach. Kiedyś pokrywały głównie hale produkcyjne, dzisiaj coraz częściej można spotkać je w biurach, budynkach użyteczności publicznej, a nawet w domach.

Beton polerowany jest nie tylko niebywale estetyczny, ale i funkcjonalny. Tworzy posadzkę odporną na uszkodzenia, ścieranie i zanieczyszczenie, co ma znaczenie zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Wykonanie posadzki z betonu polerowanego obejmuje kilka kroków.

Pierwszym z nich jest szlifowanie. Jego zadaniem, w przypadku bardziej zniszczonych posadzek, jest wyrównanie ich struktury i zlicowanie całej powierzchni. Sam proces wykonuje się przy użyciu narzędzi diamentowych.

W pierwszym kroku zdziera się wierzchnią warstwę betonu aż do odsłonięcia jego naturalnej struktury. Później związuje się powierzchnię betonu specjalnym środkiem impregnującym, co znacznie zwiększa jego twardość i wytrzymałość w wyniku zmian chemicznych jego struktury.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie szlifowania i polerowania, które jest ostatecznym etapem wykończenia posadzki. Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest gładsza i twardsza niż kiedykolwiek i wykazuje się wyjątkową odpornością na działanie czynników chemicznych. Co ciekawe, prace renowacyjne wykonywane na betonie znacznie zwiększają jego podobieństwo do naturalnych kamiennych posadzek, co dodaje mu dodatkowych walorów estetycznych.

Dlaczego warto przeprowadzić polerowanie betonu?

Przede wszystkim, jest to metoda szybka. W ciągu 8-12 godzin pracy sprawny zespół jest w stanie wykonać nawet 100 m kwadratowych gotowej betonowej posadzki polerowanej. Nie wymaga ona później żadnego dodatkowego czasu na utwardzenie czy wyschnięcie.

Po drugie, w posadzkach polerowanych pięknie odbija się światło. Na dużych halach produkcyjnych pozwala to zaoszczędzić nawet do 30 % energii. Wszystko to dlatego, że odbijająca światło posadzka znacznie rozjaśnia pomieszczenie.

Beton polerowany jest łatwy do utrzymania w czystości. Zniszczona, niewypolerowana posadzka wchłania brud jak gąbka i jej dokładne umycie z czasem staje się zwyczajnie niemożliwe. Beton polerowany gromadzi zanieczyszczenia na powierzchni, dzięki czemu łatwo się ich pozbyć. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie środków myjących, wody, chemii i ludzkiej pracy.

Kolejną ważną zaletą betonu polerowanego jest jego estetyka. Nie ma się co oszukiwać, zniszczona i porysowana posadzka nie dodaje uroku żadnemu pomieszczeniu. Nawet jeśli w utrzymanie jej w czystości wkłada się dużo pracy i zachodu, to i tak jej stan pada cieniem na całe wnętrze. Dzięki polerowaniu nawet kilkunastoletnia posadzka może wyglądać jak nowa i to w krótkim czasie, przy stosunkowo niewielkim koszcie.

Beton polerowany jest też posadzką w pełni bezpieczną. Wydawać by się mogło, że jego wysoki połysk oznacza, że jest on śliski, ale nie jest to prawdą. Ma to w szczególności znacznie w miejscach, gdzie panuje duże natężenie ruchu, takich jak magazyny czy hale produkcyjne.

Aby posadzka betonowa jak najdłużej utrzymała się w idealnym stanie, warto raz na jakiś czas przeprowadzić proces jej regeneracji i końcowej impregnacji. Gwarantuje to, że efekty prac polerskich utrzymają się przez dłuższy czas.

Regularnie wykonywane zabiegi polerskie na betonowej posadzce mogą zwiększyć jej żywotność o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kolejnych lat.

Zapraszamy do skorzystania z naszych kompleksowych usług!

 • 1 polerowanie
 • 10 polerowanie
 • 11 polerowanie
 • 12 polerowanie
 • 13 polerowanie
 • 14 polerowanie
 • 2 polerowanie
 • 3 polerowanie
 • 4 polerowanie
 • 5 polerowanie
 • 6 polerowanie
 • 7 polerowanie
 • 8 polerowanie
 • 9 polerowanie