Usługa szlifowanie marmuru

Renowacja i szlifowanie marmuru - najważniejsze informacje

Marmurowe posadzki i elewacje są marzeniem niejednego inwestora. Ten piękny kamień jest fantastyczną ozdobą niemal dla każdego budynku, jednak wymaga on specjalnej troski ze względu na swoją charakterystykę. Oferujemy usługi szlifowanie betonu, lastryka, marmuru, posadzek.

Marmur jest kamieniem miękkim i delikatnym. Jest szczególnie narażony na działanie piasku, środków chemicznych czy soli. Zaniedbanie marmurowych elewacji i posadzek może prowadzić do utraty połysku kamienia, a także jej ubytków. Posadzki wykonane z marmuru mogą dodatkowo okazać się trudne do sprzątania. Odnowienie elewacji marmurowych możliwe jest poprzez szlifowanie i polerowanie marmuru.

 

Przed przystąpieniem do prac nad renowacją marmuru, najpierw należy dokonać wnikliwej oceny jej stanu. Sprawdzany jest stopień porysowania, wielkość ubytków, klawiszowanie płyt, a także głębokość rys. W zależności od tego, jakie obserwuje się zniszczenia, taką dobiera się technologię do ich zniwelowania. W niektórych przypadkach wystarczyć może samo polerowanie marmuru, w innych natomiast konieczne będzie zgrubne szlifowanie. Jeśli posadzka posiada głębokie ubytki i rysy, procedurę renowacji rozpoczyna się od jej wyrównania i szlifowania. Agresywne narzędzia umożliwiają usunięcie nierówności marmuru, a także głębokich rys. Wyrównanie marmuru zgrubnym szlifowaniem przygotowuje go do dalszych prac. Kolejno następuje szlifowanie właściwie dobranymi narzędziami diamentowymi. Stosując takie metody uzyskamy gładki, równy marmur, w którym nie będzie załamywać się światło. Należy pamiętać że to właśnie od właściwego wyrównania i szlifowania posadzki zależy jakość końcowa.

 

Jeśli w marmurze pojawiły się również ubytki, to wypełnia się je najczęściej żywicą poliestrową lub też szpachlami kolorystycznie dobranymi do marmuru. Aby wyrównać marmur po uzupełnieniu ubytków wykonuje się tzw. szlifowanie wstępne. Na tym etapie usuwa się nadmiar szpachli specjalnymi narzędziami, dzięki czemu uzyskuje się równą powierzchnię, w której nie gromadzą się zabrudzenia i są wybrane wszystkie rysy.

Nie zwlekaj - jeśli Twoja marmurowa powierzchnia wymaga szlifowania, najlepiej zdecyduj się na tą usługę jak najszybciej. W przypadku zwlekania rysy i drobne uszkodzenia mogą się pogłębiać, co spowoduje konieczność przeprowadzenia bardziej zaawansowanych prac renowacyjnych, aby przywrócić kamień do atrakcyjnego wyglądu. Zapoznaj się również z naszą usługą szlifowanie posadzek

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Szlifowanie marmuru lepiej zostawić specjalistom. Kamień jest dość kosztowny i łatwo go zniszczyć, a sam zabieg nie należy do najłatwiejszych.

Zlecając usługę firmie Gravit Renowacje, masz pewność, że powierzasz swoje mienie wykwalifikowanym specjalistom używającym wysokiej jakości narzędzi.

Interesując się marmurowymi posadzkami bądź ścianami trzeba pamiętać, że jest to materiał delikatny. Choć to może wydać się niektórym zaskakujące, ów kamień jest dość miękki. Paradoks miękkości kamienia nie zniechęca jednak architektów, dekoratorów i osób prywatnych, którzy chcą jak najpiękniej urządzić czy to swoje własne M, czy nowe, ekskluzywne inwestycje.

Wiele osób, decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, na przykład w zabytkowej kamienicy, wraz z lokum często nabywa także przepiękne marmurowe podłogi, boazerię czy inne elementy wystroju.

Wiadomym jest, że często kamień ten jest już pożółkły, gdzieniegdzie uszczerbiony czy poplamiony. Wtedy wiele osób może stanąć przed ważnym pytaniem – skuwać marmurową, drogocenną warstwę ozdobną czy próbować walczyć o przywrócenie jej dawnego piękna?

Jesteśmy zdania, iż warto powalczyć o to, by zniszczonemu, staremu marmurowi dać nowe życie. Mamy też pewność, iż jego odpowiednia, profesjonalnie przeprowadzona renowacja sprawi, że z całą pewnością efekt będzie zapierał dech w piersiach, a ponadto – co bardzo istotne dla wielu inwestorów bądź osób zajmujących się flippingiem mieszkań – wartość nieruchomości wzrośnie ze względu na zachowane w doskonałym stanie, odnowione elementy oryginalne i luksusowe.

Szlifowanie marmuru pozwoli na uzyskanie posadzki o idealnej gładkości; ponadto zeszlifowany marmur będzie równy. Sprawi to, iż padające na niego światło nie będzie nieestetycznie odbijać się, załamując się na fugach.

Wykonuje się je nawet w przypadku mechanicznych uszkodzeń powstałych na powierzchni kamienia.

Do takich uszkodzeń należą przede wszystkim liczne zarysowania, pęknięcia czy szczeliny, które mogą pojawić się z czasem, tworząc wyjątkowo nieestetyczną skazę.

Szlifowanie sprawia, iż możemy dostać się do wierzchniej warstwy kamienia – wtedy też mamy możliwość dotarcia do warstwy nienaruszonej mechanicznie – czystej i niezniszczonej ani nienadszarpniętej zębem czasu.

Fugi i ubytki wypełniamy za pomocą fug mineralnych oraz poliestrowej i epoksydowej żywicy. Używamy produktów najwyższej jakości – wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych producentów – zależy nam na tym, aby szlifowanie było jak najbardziej profesjonalne i dobrze wykonane.

Następny krok stanowi szlifowanie kamienia. Po dokładnym zaszpachlowaniu marmuru starannie szlifujemy jego powierzchnię.

Wówczas ubytki zrównują się z poziomem kamienia. Daje to efekt jednolitej powierzchni, ponadto jest to niezwykle praktyczne ze względu na to, iż zrównana z marmurem fuga to gwarancja łatwiejszego utrzymania podłogi w czystości.

Podczas użytkowania nie zbiera się w niej brud, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu, który zwykle przeznacza się na usilne szorowanie kamienia.

Po wypełnianiu ubytków fugą i po zeszlifowaniu przychodzi czas na czynność, która nadaje marmurowi jego nowy, zdecydowanie lepszy wygląd. Chodzi o polerowanie – wielostopniowy proces polegający na szlifowaniu posadzki tak zwanymi gradacjami diamentów. Polerowanie ma na celu nabłyszczenie i wygładzenie marmuru – jego struktura zmienia się na wyjątkowo gładką i bardzo lśniącą.

Taki efekt optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że będzie wyglądało na bardziej przestronne.

Jeśli osobie zlecającej nam renowację kamiennej posadzki szczególnie zależy na tym, by marmur był nieskazitelnie lśniący, wykonujemy krystalizację marmuru.

Na czym polega krystalizacja?

Krystalizacja to proces chemiczny stosowany przy obróbce kamienia. Polega ona na tym, iż cząsteczki wapnia obecne w marmurze wchodzą w reakcję z krystalizatorem – krystalizator jest sproszkowanym lub płynnym środkiem chemicznym o kwaśnym pH – wówczas powierzchnia marmuru staje się nieskazitelna i mniej podatna na ścieranie. Krystalizacja pozwala uzyskać pożądany przez wielu efekt mokrej podłogi.

Jest to tym samym ostatni etap szlifowania marmuru – później pozostaje jedynie jego impregnacja, którą również wykonujemy w ramach kompleksowej renowacji posadzek kamiennych.