Usługa szlifowanie lastryka

Lastryko jest bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym. Jest to rodzaj betonowego podłoża, utworzony przez mieszaninę wody, cementu, grysu oraz barwnika. Do jego produkcji stosuje się takie kamienie, jak np. marmur, granit i bazalt, dzięki którym uzyskuje elegancki charakter. Najczęstsze połączenie to biały cement oraz grys marmurowy. Jednak obecnie produkcja lastryka daje dużo większe możliwości, płyty można barwić na dowolne kolory, wybierać inne dekoracyjne kamienie i dodatki. Za pomocą pigmentów można na powierzchni lastryka tworzyć różnego rodzaju wzory i kształty, takie jak znaki firmowe.

Stosowany jest do wylewania posadzek, schodów, parapetów oraz do nagrobków. Główną zaletą lastryka jest jego duża odporność na zarysowania, ścieranie, uderzenia, a także wilgoć, warunki pogodowe i mocne nasłonecznienie. Nie absorbuje cieczy, dzięki czemu nie podlega korozji. Z tego względu lastryko świetnie sprawdza się na schodach zewnętrznych i tarasach. Lastryko jest także wykorzystywane jako materiał na posadzki w sklepach, lokalach usługowych, budynkach użyteczności publicznej, takich jak biurowce i hotele.

Szczególnie często montuje się go w budynkach przemysłowych, choć można ten rodzaj posadzek spotkać również w budynkach mieszkalnych (na klatkach schodowych). Oferujemy również usługi szlifowanie betonu, lastryka, marmuru, posadzek.

Po zastygnięciu masy cementowo-kamiennej materiał poddaje się szlifowaniu. Jeżeli do produkcji stosujemy gruby grys, zwykle oczekujemy osiągnięcia efektu chropowatej, matowej powierzchni z widocznymi porami i z większymi kamyczkami tzw.lastryko płukane, przeważnie stosowane na zewnątrz. Innym rodzajem wykończenia jest wersja szlifowana lub polerowana, w której dąży się do uzyskania idealnie równej i gładkiej powierzchni. Ubytki po zeszlifowanym grysie zaciera się mleczkiem cementowym. Ważne, aby szlifowania lastryka dokonać w odpowiednim momencie, jest to zależne od jakości użytego cementu i jego marki. Jeżeli szlifowanie zostanie przeprowadzone zbyt wcześnie, może to skutkować zniszczeniem płyty, natomiast jeżeli zostanie przeprowadzone zbyt późno, znacznie utrudnia to i wydłuża czas obróbki. Gotową powierzchnię można zabezpieczyć impregnatem, a na koniec nabłyszczyć. Do pielęgnacji lastryka można również stosować specjalne preparaty, by zadbać o jego stan i zabezpieczyć na dłuższy czas jego oryginalny wygląd.

Sposób wykonania lastryka w ścisły sposób przekłada się na jego trwałość. Starsze posadzki, wykonane z tego materiału, mają tendencję do pękania i szarzenia. Lastryko jest tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, jednak - jak każdy surowiec - z czasem ulega niszczeniu. Objawia się ono poprzez powstawanie niemożliwych do usunięcia - tradycyjnymi metodami - zabrudzeń i wżerów. Jeśli takie się pojawiają, konieczne może być wykonanie szlifowania. Dzięki szlifowaniu lastryka przywrócimy powierzchni połysk, zlikwidujemy nierówności, uskoki pomiędzy płytami, zniwelujemy głębokie rysy i zniszczenia powstałe w wyniku użytkowania. Szlifowanie pozwala na wydobycie naturalnej głębi koloru oraz uzyskanie lustrzanego połysku, dającego efekt ‘tafli wody’. W zależności od stopnia zniszczenia lastryko, a także jego rodzaju, do jego renowacji wykorzystuje się odmienne metody.

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych dokładnie czyści się lastryko, aby usunąć zabrudzenia, które jeszcze nie zdążyły wniknąć w materiał. Potem następuje jego szlifowanie z wykorzystaniem frezów diamentowych, które pozwalają na usunięcie najgłębszych rys i wżerów, a także wyrównanie powierzchni. Jeśli w lastryko w wyniku użytkowania pojawiły się ubytki lub pęknięcia, to na tym etapie przychodzi czas na ich wypełnienie. W zależności od tego, czy renowacji poddawane są posadzki, parapety, schody, stosuje się właściwe metody do uzupełniania ubytków. Po szpachlowaniu powierzchnia lastryko jest wyrównywana, a na zakończenie procesu szlifowania wykorzystuje się ściernice o wyższych gradacjach. Pozwalają one na usunięcie rys po użyciu poprzednich narzędzi, a także nadadzą lastryko wstępny efekt nabłyszczenia. Po zastosowaniu ostrych narzędzi przechodzi się do polerowania. Prace nad renowacją lastryko kończy się nałożeniem impregnatu.

Podłogi lastrykowe znowu są modne. Dzięki nowym możliwościom aranżacyjnym, wykorzystaniu różnych kamieni i dodatków, lastryko może stanowić bardzo elegancki element wnętrza. Stanowi tańszą alternatywę dla szlachetnego marmuru, lub innych kamieni. Jest coraz częściej wybierany także za swoją wytrzymałość. Podłogi z lastryko przeżywają swój renesans. To dobra okazja, aby je odświeżyć. Zabieg szlifowania pomoże wyrównać powierzchnię i wydobyć z niej pierwotne, zapomniane już piękno. Czasem już to wystarczy, żeby uzyskać ładny połysk, a dla wzmocnienia efektu polecamy polerowanie, które może wyczarować nawet efekt “tafli wody”. Zapoznaj się również z naszą usługą szlifowanie marmuru.

Zleć usługę wykwalifikowanej firmie